Saturday, 04 June 2005

Satti Geetha and Maha Singh steal the show in Indian FedCup

Satti Geetha, winner of women's 200/400 double at the Indian Fed Cup  (Rahul Pawar)

Satti Geetha, winner of women's 200/400 double at the Indian Fed Cup (Rahul Pawar)

New Delhi, India - Last year’s South Asian Games champions Satti Geetha and Maha Singh emerged best in the three-day ONGC sponsored Indian Federation Cup senior athletic championships, which concluded in the Jawaharlal Nehru Stadium here last night.

Both Geetha and Singh registered personal bests in women’s 200m (23.88) and men’s Long Jump (7.85m) respectively.  Geetha took a grand double adding 400m gold she won on Saturday.

The FedCup being the first full-fledged national meet held this year, there were lot of expectations on this meet. Incidentally the last edition of the FedCup, which was held in the same venue last year, saw an array of good marks as it served the trials for selecting the national team to Islamabad SAF Games.

This year’s FedCup also helped in selecting the Indian team to the ensuing Asian GP series. 

The women’s Pole Vault saw an improvement of 10 centimetres on the national mark. Chetna Solanki and Vazhipali Suresh Surekha fought it out in every possible meeting with Solanki declared winner this time with a height of 3.80m. 

Gajanan Upadhyay won the men’s event scaling 5.00m to become the third Indian to achieve the above feet!

Ghamanda Ram of Indian Army and Sunita Rani of Punjab Police won middle distance doubles. The Army-man clinched gold medals in the 800m and 1500m while the police officer pockets 1500m and 5000m. 

Sunita Rani shows marked improvement in every meet she is participating this year. She is all set to earn a berth for the national squad to Asian Championships (Incheon) and the IAAF World Championships (Helsinki) to be held later this year.

Athletes Poonam Tomar (100m), Neelam Jaswant Singh (DT), Ritu Rani (HT) and Suman Devi (JT) continue their winning streak in the women’s events at national level. 

The Indian Army took the men’s team championship with 99 points, while West Bengal declared winner in women with 83 points.
        
Ram. Murali Krishnan for the IAAF

Results
Men

100m (1) [w: 0.7]:
1. Anil Kumar (Army) 10.36; 2. Vishal Saxena (UP) 10.48; 3. Piyush Kumar (Del) 10.48;

200m (3) [w: -1.4]:
1. Vishal Saxena (UP) 21.36; 2. Sandeep Sarkaria (ONGC) 21.44; 3. A. Arvind (TN) 21.57;

400m (2):
1. Satbir Singh (Army) 47.55; 2. Bhupinder Singh (ONGC) 47.98; 3. S. Srinivas (AP) 48.29;

800m (1):
1. Ghamanda Ram (Army) 1:49.36; 2. S.J. Suhesh (Army) 1:50.19; 3. P.S. Primesh (Ker) 1:52.42;

1500m (2):
1. Ghamanda Ram (Army) 3:52.48; 2. Pritam Bind (ONGC) 3:52.53; 3. T.M. Sajeev (CRPF) 3:52.61;

5000m (1):
1. Sunil Kumar (Har) 14:34.68; 2. Pritam Bind (ONGC) 14:50.76; 3. Sudhir Singh (Army) 14:57.60;

10,000m (3):
1. Santosh Patel (UP) 30:50.1 (Manual time); 2. Kuldeep Kumar (UP) 31:24.73; 3. Aman Saini (PP) 31:25.23;

3000m SC (3):
1. Arun D'souza (AP) 8:54.99; 2. R.B. Subba (BSF) 9:07.49;  3. Bhagwan Giri (UP) 9:19.18;

110m Hurdles (2) [w: -0.9]:
1. K. Krishna Mohan (Army) 14.64; 2. A. Avinash (TN) 14.73; 3. Prince Mathew (Ker) 14.77;

400m Hurdles (3):
1. Joseph Abraham (CRPF) 51.63; 2. Ranjodh Singh (PP) 52.43;  3. Kuldev Singh (PP) 52.66;
 
High Jump (3):
1. K.R. Roshan (Ker) 2.08; 2. Benadict Straly (TN) 2.08; 3. Anilkumar Chahal (UP) 2.08;

Pole Vault (2):
1. Gajanan Upadhaya (UP) 5.00; 2. R. Ranjith Kumar (TN) 4.80; 3. Geesh Kumar (Ker) 4.80;

Long Jump (2):
1. Maha Singh (Pun) 7.85 (w: -0.4); 2. Shiv Singh Yadav (UP) 7.56 (w: -0.3; 3. Samsher Singh (UP) 7.50 (w: -0.3);

Triple Jump (3):
1. Maheswari Renjith (Ker) 15.92 (w: -0.4); 2. Bhupinmder Singh (PP) 15.58 (w: -0.4);  3. Saintisan (Army) 15.40 (w: -0.4);

Shot Put (2):
1. Navpreet Singh (PP) 19.29; 2. Shakti Singh (Har) 18.29; 3. Ranvijay Singh (UP) 18.00;

Discus Throw (1):
1. Simranjeet Singh (Del) 54.28; 2. Sukhbir Singh (PP) 52.89; 3. Amrit Pal Singh (Pun) 51.25; 

Hammer Throw (2):
1. Kulwinder Singh (PP) 65.05; 2. Madhu Kumar (Har) 64.47; 3. Harpal
Singh (PP) 64.33;

Javelin Throw (3):
1. Md. Fazal Ansari (Army) 75.12; 2. Sunil Goswami (Del) 74.27; 3. Om Narain (Har) 73.47;

Decathlon (2):
1. Jora Singh (BSF) 7120; 2. Dhananjay Rai (UP) 6578; 3. Chandrasekar (TN) 6311;

20km Walk (3):
1. P.S. Jalan (Army) 1:30:17.3; 2. Gurdev Singh (Army) 1:30:58.5; 3. Gurmit Singh (PP) 1:31:27.3;

4x100m (2):
1. Karnataka (B.G. Nagaraj, Parmeshwar, T.S. Parasuram, Shashidhar) 41.02; 2. Tamilnadu (H. Jayachandran, A. Arvind, P. Muthusamy, G. Mannickavasagam) 41.16; 3. Punjab Police (Manjinder Singh, Bhagwant Singh, Saraj Singh, Jaspreet Singh) 42.07;

4x400m (3):
1. Indian Army (Satbir Singh, B. Ramu, V.K. Saji, Ghamanda Ram) 3:12.63; 2. CRPF (P.S. Saji , Joseph Abraham, K.G. Regi Kumar, K. Jyothi) 3:13.12; 3. Punjab Police (Kuldev Singh, Satinder Singh, Jatinder Singh, Baljit Singh) 3:14.28;

Women

100m (1) [w: 0.6]:
1. Poonam Tomar (Del) 11.70; 2. Deepti Jose (Ker) 11.89; 3. K.M. Greeshma (Ker) 12.10;

200m (3) [w: 1.0]:
1. Satti Geetha (AP) 23.88; 2. Rajwinder Kaur Gill (PP) 23.99; 3. Saradha Narayanan (TN) 24.91;

400m (2):
1. Satti Geetha (AP) 52.71; 2. Chitra K. Soman (Jhar) 53.21; 3. Rajwinder Kaur Gill (PP) 54.79;

800m (1):
1. S. Santhi (TN) 2:09.17; 2. Sunita Kanojia (Del) 2:09.84; 3. Sarswati Chand (Ori) 2:10.47;

1,500m (2):
1. Sunita Rani (PP) 4:20.63; 2. Sinimol Paulose (Jhar) 4:27.26; 3. O.P. Jaisha (Ker) 4:28.29;

5,000m (3):
1. Sunita Rani (PP) 16:23.56; 2. Preeja Sreedharan (Ker)  17:22.48; 3. O.P. Jaisha (Ker) 17:22.73;

10,000m (1):
1. Pampa Chanda (Ben) 36:32.26; 2. Beant Kaur (PP) 36:51.86; 3. Preethi L. Rao (Karn) 37:34.73; 

3,000m SC (2):
1. B.L. Bharathi (Karn) 10:54.31; 2. Vinita Thakur (PP) 11:15.23; 3. A. Pappathi (TN) 12:03.21;

100m Hurdles (2) [w: 0.6]:
1. K.N. Priya (TN) 13.97; 2. Anuradha Biswal (Ori) 14.11; 3. Soma Biswas (Ben) 14.23;

400m Hurdles (3): 1. S. Roselin Arokyamary (TN) 1:00.99; 2. Jayalakshmi (Karn) 1:01.52; 3. Baljit Kaur (Del) 1:02.57;

High Jump (1):
1. M. Sangeetha (TN) 1.70; 2. Mallika Mondol (Ben) 1.65; 3. D. Karpura Mala (TN) 1.60;

Pole Vault (1):
1. Chetna Solanki (UP) 3.80 (National Record); 2. V.S. Sureka (TN) 3.75; 3. Gitanjali Bora (Asm) 3.50;

Long Jump (3):
1. K. Revathi (TN) 5.94 (w: 0.4); 2. Kalpana Das (Ben) 5.94; 3. V. Anisha (CRPF) 5.74 (w: 0.8);

Triple Jump (2):
1. V. Anisha (CRPF) 13.04 (w: -0.6); 2. K. Revathi (TN) 12.71 (w: 0.7); 3. Manisha Dey (Ben) 12.62 (w: -0.7);

Shot Put (1):
1. Saroj Sihag (CRPF) 13.68; 2. Archana Mondal (Ben) 12.38; 3. Manmeet Bains (UP) 12.06;

Discus Throw (3):
1. Neelam J. Singh (Har) 56.91; 2. Harwant Kaur (PP) 53.40; 3. Krishna Poonia (Har) 50.32;

Hammer Throw (3):
1. Ritu Rani (Del) 54.97; 2. Rajwinder Kaur (PP) 52.79; 3. Usma Dariyan Singh (UP) 52.72;

Javelin Throw (1):
1. Suman Devi (UP) 50.25; 2. Megha Pardesi (Mah) 47.36; 3. N.P. Annamma (CRPF) 44.39;

Heptathlon (3):
1. Soma Biswas (Ben) 5333; 2. Manju Paulose (Ker) 4767; 3. Rose Mary Antony (Ker) 4112;

20km Walk (2):
1. Y. Bala Devi (Ben) 1:48:37; 2. L. Deepmala Devi (Mani) 1:51:12; 3. Amandeep Kaur (PP) 1:54:14;

4x100m (2):
1. Kerala (Dhanya Purushotaman, Deepti Jose, K.M. Greeshma
Simi Sebastian) 47.19; 2. West Bengal (Rakhi Saha, Ranjita Roy,
Kalpana Das, Soma Biswas) 47.72; 3. Tamilnadu (K.N. Priya, Saradha
Narayanan, V. Christy Jaya, Noosheen Rajendran) 48.16;

4x400m (3):
1. Tamil Nadu (R. Elavarasi, C. Bhuvaneswari, S. Roselin Arokyamary, S. Anbu Vimala) 3:49.86; 2. West Bengal (Soma Biswas, Sutapa Das, Jhuma Khatun, Dolly Sarkar) 3:52.84; 3. Andhra Pradesh (Satti Geetha, C. Dantesawari, G. Laxmi, B. Venkatlakshmi) 3:57.61;